Rád bych se zeptal na § 241 Zákoníku práce, ohledně úpravy pracovní doby. Jde mi o to jestli zaměstnanec musí být samoživitel nebo ne. Situace je následující: Manželka je zaměstnaná v jednosměnném provozu, 9:00 - 18:00 a vodí dceru do školky ráno, já pracuji ve dvousměnném provozu, 5:00 - 13:30 nebo 13:30 - 22:00 a dceru ze školky vyzvedávám.

Jde o to, že můj zaměstnavatel po mě chce, abych chodil na odpolední, tudíž bych nemohl dceru vyzvedávat a manželka si směnu upravit nemůže, ale jeho to nezajímá. Týkal by se mě zmíněný paragraf a měl bych v něm oporu vůči zaměstnavateli a úpravě mé pracovní doby jen na ranní směny přes týden? Nebo se to týká jen zaměstnanců samoživitelů? My jsme manželé.

ODPOVĚĎ:
Zákoník práce zmiňuje "zaměstnankyni nebo zaměstnanci pečujícím o dítě mladší než 15 let", aniž by specifikoval, že musí jít o samoživitele.
Zároveň však také uvádí, že zaměstnavatel je povinen vyhovět žádosti, nebrání-li tomu vážné provozní důvody.
Pokud zaměstnavatel specifikoval provozní důvody, které neumožňují vhodnou úpravu stanovené týdenní pracovní doby, žádosti vyhovět nemusí.