Mám dotaz ohledně koronaviru. Všude se vše zavírá kvůli omezeni kontaktu s lidmi. Politici apeluji "Omezujte kontakt, zůstaňte doma". Já musím ale chodit do práce, ačkoliv bych rád zůstal doma. Jaké mám možnosti? Mohu zůstat doma z důvodu obavy o své zdraví a zdraví svých blízkých?

Samozřejmě chápu, že bych to asi neměl hrazené od zaměstnavatele. Jak to je v případě, že by bylo možné zůstat doma, kdo platí sociální a zdravotní? Děkuji. S pozdravem Filip.

ODPOVĚĎ:
Jednou z možností je práce z domova. Pokud není možná, je jedinou možností neplacené volno, které musí schválit zaměstnavatel, není na něj nárok. Zdravotní a sociální pojištění při neplaceném volnu nadále platí zaměstnavatel, který pak následně zaplacené částky vymáhá po zaměstnanci.
Poslední možností je ukončení pracovního poměru dohodou k nejbližšímu možnému termínu, evidence na úřadu práce, kdy zdravotní pojištění platí stát, sociální pojištění není placeno.