Počet stránek ve webu: 43.234

1 1 1 1 1 Hodnocení 4.00 (1 hlas)

Pracovník má pružnou pracovní dobu, z toho 5 hod. povinných a má z důvodu koronaviru COVID-19 nařízeno home office. Musí vykazovat ve dnech home office celých 8 hod. nebo stačí pouze těch povinných 5, když zbytek hodin si plně odpracuje ve dnech, kdy je normálně v práci? Porušuje tím něco? Děkuji.

ODPOVĚĎ:
Při homeoffice se pružná pracovní doba neuplatní. Podle § 317 písm. a) zákoník práce platí, že na pracovněprávní vztahy zaměstnance, který nepracuje na pracovišti zaměstnavatele, ale podle dohodnutých podmínek pro něj vykonává sjednanou práci v pracovní době, kterou si sám rozvrhuje, se vztahuje tento zákon s tím, že se na něj nevztahuje úprava rozvržení pracovní doby.
Obecně je tedy možné říct, že zaměstnanec si rozvrhuje pracovní dobu sám.
V případě homeffice by však měl mít zaměstnanec se zaměstnavatel uzavřenu dohodu, která bude regulovat parametry práce z domova. Tato dohoda také může obsahovat požadavky zaměstnavatele na pevný čas, kdy bude zaměstnanec k dispozici.

Nenašli jste odpověď na váš dotaz? Zeptejte se našich právníků za drobný poplatek 79 Kč. Odpověď obdržíte do 3 dnů. Poradit se s právníkem.