Pracuji na pozici shiftleader u jedné nejmenované firmy, smlouvu mám typu HPP. Zhruba v půlce března 2020 byla naše provozovna uzavřena, zaměstnavatel se s námi dohodl na 14 dní dovolené, následně se nám prý budou započítávat minusové hodiny (teď nevím kolik přesně), tyto hodiny si budeme muset do konce roku dopracovat.

Až potom dostaneme 100% průměrného platu. Mají tyto minusové hodiny oporu v zákonu? V zákoníku práce jsem to nenašel. Děkuji. S pozdravem, Leoš.

ODPOVĚĎ:
Minusové hodiny jsou sice v praxi využívané poměrně často, ale zákoník práce tento institut vůbec nezná. Nejblíže je tzv. konto pracovní doby § 86 a násl. zákoníku práce. Zaměstnavatel by pak musel dodržet všechny limity, které zákoník práce klade.