Je zaměstnavatel oprávněn mi strhnout o 30 minut více na přestávce, pokud moje pracovní doba začala v 06:04 (příchod do práce), v 7:25 až 7:28 byla přerušena (vyřízení osobních věcí mimo budovu pracoviště) a na přestávku jsem odešla v 12:47 a z přestávky se vrátila v 13:58. Celková doba přestávky stržená zaměstnavatelem činní 1:41 h místo skutečných 1:11 h. Pracovní doba je klouzavá od 6:00 do 19:00 s pevnou pracovní dobou na pracovišti od 09:00 do 12:00.
Zaměstnavatel se odvolává na zákoník práce který říká, že musím po 6 h čerpat půlhodinovou přestávku na odpočinek (i když nikam nejdu, tak se doba započítá) - ta „uběhla“ ve 12:34, tudíž přestávku co jsem čerpala ve skutečnosti je jen další povinná pauzu po 6 hodinách čerpaná „dříve“. Je praxe správně? Předem děkuji za vyřízení dotazu.
Pracovní doba, kázeň, povinnosti, řád
Může zaměstnavatel strhnout více času na neplacenou přestávku pokud zaměstnanec přijde pozdě a řeší své záležitosti v pracovní době?
- Základní údaje
- Uložil(a): JUDr. Eva Janečková (prac. právo)
- Kategorie: Pracovní doba, řád, kázeň, náplň práce
- Zobrazení: 208
Pomohl Vám tento článek? Pokud ano, klikněte prosíme na 5 hvězdiček. Děkujeme! :)
Odpověď:
V tomto případě má zaměstnavatel pravdu. Přestávka musí být poskytnuta nejpozději po 6 hodinách. Její odložení není možné.
V pozdějším čase čerpané volno, lze vyhodnotit jako další přestávku, neplacené volno, překážku v práci na straně zaměstnance ...., podle charakteru čerpaného volna.
Pokud jste v rámci původní pauzy, volno skutečně mohla čerpat, tedy mohla jste odejít, odpočívat apod., i když jste této možnosti nevyužila, stále se jedná o přestávku v práci.
Nenašli jste odpověď na Váš dotaz? Zeptejte se našich právníků za drobný poplatek 99 Kč. Odpověď obdržíte maximálně do 5 pracovních dnů. Poradit se s naším advokátem.
Komentáře pod články slouží k okomentování stránky. Pokud chcete poslat dotaz našim právníkům, pokračujte ZDE. Do komentářů prosíme nevkládejte dotazy. Děkujeme.