Chtěla bych se zeptat: jestliže jedu na školení nebo kurz, mám právo na plat nebo je mou povinností si vybrat na tyto akce svou dovolenou? Magda

ODPOVĚĎ:
Skutečnost upravuje §191 až §210 zákoníku práce, jde o překážku v práci. Příslušné znění říká, že za překážky v práci se považuje (podle §205 zákoníku práce) studium, školení nebo jiná forma přípravy, v nichž má zaměstnanec získat předpoklady, stanovené právními předpisy nebo požadavky nezbytné pro řádný výkon práce, jednané v pracovní smlouvě. Jde o případ, kdy zaměstnanec vykonává práci, pro kterou nemá kvalifikaci. Zaměstnavatel mu může umožnit kvalifikaci získat nebo si doplnit.

Takové studium je ovšem překážkou v práci jen tehdy, jestliže získávání kvalifikace je v souladu s potřebami zaměstnavatele. Jestliže získávaná kvalifikace v souladu s potřebami zaměstnavatele není, jedná se o soukromou záležitost  zaměstnance a volno potřebné ke studiu nelze posuzovat jako překážku v práci. Zaměstnanec je může čerpat v rámci řádné dovolené na zotavenou nebo jako volno bez náhrady mzdy (neplacené volno, neplacená dovolená) na základě dohody se zaměstnavatelem.