Byl jsem propuštěn pro nadbytečnost (z organizačních důvodů), dostal jsem odstupné. Zaměstnavatel mne ale později potřeboval a podepsal se mnou smlouvu o pracovní činnosti. Žádá po mě, abych vrátil část odstupného. Má na to právo? Matouš

ODPOVĚĎ:
Ano, zaměstnavatel na to právo má.

Platí, že pokud bude zaměstnanec po skončení pracovního poměru konat pro stejného zaměstnavatele práce v některém z pracovněprávních vztahů (patří sem i práce na základě dohody o pracovní činnosti) před uplynutím doby určené podle násobků průměrných výdělků, z nichž je odvozena výše odstupného, je povinen zaměstnavateli vráti odstupné nebo jeho poměrnou část.

Poměrná část odstupného se stanoví podle počtu kalendářních dnů od nového nástupu do zaměstnání do uplynutí doby, za kterou bylo vyplaceno odstupné (§68 zákoníku práce).