Jsem příslušníkem u bezpečnostního sboru (dle z. č. 361/2003 Sb.). 2x mi již bylo sníženo osobní ohodnocení. Jednou to bylo z důvodu zvýšení základního tarifu o 10% a u mého lomítka by to prý znamenalo moc (měla bych se moc dobře) a podruhé mi byl snížen osobní příplatek z důvodů povýšení na vyšší tabulku. V druhém případě nemám žádné rozhodnutí o odebrání osobního příplatku.

Jaká je případně zde promlčecí lhůta? Druhý případ se stal v únoru 2018, kdy jsem byla těhotná a v červenci 2018 byla z důvodu mateřské dovolené přeřazena do zálohy a pak jsem byla klasicky na RD. Zpět do práce jsem nastoupila v září 2021. Je možné se nějak bránit?

ODPOVĚĎ:
Zákon č. 361/2003 Sb. upravuje osobní příplatek v ustanovení § 122. Toto ustanovení uvádí, že osobní příplatek je nenárokovou složkou služebního příjmu, kterou lze ocenit výkon služby v mimořádné kvalitě nebo rozsahu. Rozhodnutí o přiznání, změně nebo odejmutí osobního příplatku musí být písemně odůvodněno.
Osobní příplatek lze určit až do výše 60 % základního tarifu příslušníka.
Příslušníka, který je uveden v § 117 odst. 5, a příslušníka ve služební hodnosti vrchní komisař až vrchní státní rada lze za výkon služby v mimořádné kvalitě nebo v rozsahu nad základní dobu služby, pokud tento zvýšený rozsah není zohledněn v základním tarifu, ocenit přiznáním osobního příplatku až do výše 100 % jeho základního tarifu.
Zákon tedy požaduje, aby změna výše osobního příplatku byla písemně odůvodněna. Pokud k tomu nedošlo, jde o protizákonný postup. Doporučuji obrátit se na nadřízeného.
Promlčecí doba je podle občanského zákoníku tříletá.