Syn měl v zaměstnání před koncem zkušební doby pracovní úraz. Nyní mu skončila pracovní neschopnost, žádal zaměstnavatele o vyplacení bolestného, ten ho přesměroval na svou účetní a ta mu sdělila, že měl o bolestné žádat do 3 dnů od úrazu, že teď už mu nic nevyplatí, a nadále s ním nekomunikují. Tudíž mu neposlali k vyplnění ani žádný formulář o bolestném.

Je postup zaměstnavatele správný? Má syn šanci na vyplacení bolestného? Když se mu úraz stal, tak u lékaře byl, ale ten mu o možnosti výplaty bolestného řekl až při sundavání sádry (resp. , že si o něj má zažádat), tedy cca před 14 dny.   Kvůli tomuto pracovnímu úrazu byl syn měsíc a půl v pracovní neschopnosti, a když neschopnost skončila, dal mu zaměstnavatel výpověď, zřejmě si mezitím našel jiného zaměstnance. Předem děkuji za doporučení, jak postupovat.

ODPOVĚĎ:
Pokud se jedná o bolestné, je postup zaměstnavatele nesprávný. Bolestné je hodnoceno až ve chvíli, kdy je ukončena léčba, do té doby není možné body, podle nichž se bolestné určuje zhodnotit.
K výpočtu bolestného obdrží zaměstnanec formulář pojišťovny zaměstnavatele k vyplnění jeho ošetřujícím lékařem.
Bolestné se vypočítá podle nařízení vlády č. 276/2015 Sb. , kdy každé položce zranění jsou stanoveny body. 1 bod má hodnotu 393,06 Kč v roce 2023.
V tuto chvíli tedy Váš syn požádá zaměstnavatele o formulář pro vyplacení bolestného, který zanese k vyplnění svému ošetřujícímu lékaři.
Pokud nebude zaměstnavatel reagovat, doporučuji upozornit jej na jeho povinnosti a informovat jej, že pokud je nezačne plnit, budete kontaktovat místně příslušný inspektorát práce. V případě, že zaměstnavatel ani po té nebude spolupracovat, doporučuji se na inspektorát práce skutečně obrátit.