Součástí inzerátu o zaměstnání, na který jsem reagoval, byl i náborový příspěvek. V současné době by mělo, po zkušební době, dojít k jeho vyplacení. Firma se k tomu nemá a kličkuje. Je náborový příspěvek jakkoli vymahatelný, není li součástí pracovní smlouvy, či je to sice nemorální, ale, jako nenároková složka mzdy, nevymahatelné? Předem děkuji za odpověď. Lubor.

ODPOVĚĎ:
Pokud byl náborový příspěvek uveden pouze v inzerátu, je vymahatelnost téměř nulová. Pokud před nástupem, např. při uzavírání pracovní smlouvy, byla uzavřena smlouva zavazující zaměstnavatele příspěvek vyplatit, včetně parametrů příspěvku i vyplácení, pak je tento příspěvek zaměstnavatel povinen vyplatit při splnění podmínek uvedených ve smlouvě. Jeho vyplacení by pak bylo možné vymáhat soudně.