21.7.2021 byly synovi tři roky a nastoupila jsem po 3 leté rodičovské dovolené zpět do zaměstnání, ve kterém mi před nástupem na mateřskou dovolenou zbývalo dočerpat 24 dní dovolené (které jsem ale mezi mateřskou a rodičovskou dovolenou nevyčerpala, plánovala jsem ji vyčerpat až v srpnu 2021, což se ale nakonec nepodařilo).

Do zaměstnání jsem nastoupila od 1.8.2021 a za rok 2021 mi vznikl další nárok za 2021 na 20 dní. Mám v této situaci nárok na proplacení těch starých 21 (24, které byly pokráceny) dní z roku 2018? Jinak bych musela vše vyčerpat do konce února 2022, což nechci. Děkuji, s pozdravem Johana.

ODPOVĚĎ:
Zákoník práce jasně stanoví, že dovolenou je možné proplatit pouze při ukončení pracovního poměru. Pokud pracovní poměr trvá, není tento postup možný.