Pracuji v automotive, firma snižuje stavy z důvodu poklesu odvolávek ze strany zákazníka. V případě, že dostanu výpověď za nadbytečnost, může mi zaměstnavatel uložit ve výpovědní lhůtě "short work", tedy 60% s tím, že budu doma a pak mi dát odstupné? Popřípadě když je odstupné počítáno z průměrného výdělku počítá se tam ponížení právě u těch 60%? Děkuji.

ODPOVĚĎ:
Jestliže je zaměstnanci dána výpověď pro nadbytečnost vzhledem k rozhodnutí zaměstnavatele nebo příslušného orgánu o změně jeho úkolů, technického vybavení, o snížení stavu zaměstnanců za účelem zvýšení efektivnosti práce nebo o jiných organizačních změnách, pak by tato výpověď měla být dána ke dni, kdy dojde ke změně v důsledku tohoto rozhodnutí. Zaměstnavatel by pak neměl již mít pro zaměstnance práci dle pracovní smlouvy a zaměstnanec by měl být tzv. na překážkách na straně zaměstnavatele. Short work by neměl být uplatněn.