Jsem zaměstnán asi 24 let (nyní 4/2020) v jedné firmě. Už před vypuknutím pandemie situace s firmou nebyla nijak růžová. Spekulovalo se, že by měly snad propouštět, tak teď myslím že to přijde. Dne 17.3.2020 jsem nastoupil na ošetřovné při péči o dítě z důvodu uzavření škol (nařízení MZDR-covid-19).

Dle normálního stavu, kdy by došlo k propouštění zaměstnanců, tak mám nárok na 7 průměrných platů. Jde mi o to, že při ošetřovném mi dny (výplatu) proplácí stát a od zaměstnavatele budu mít tento měsíc asi 0 Kč na výplatě. Jak je to s průměrným výdělkem během tohoto opatření. Nevím, jak dlouho budu doma (někde straší s červnem jako s termínem nástupu do škol) a pokud bych měl 3 měsíce po sobě 0 Kč. Jak je to s odstupným. Jak se v tomto případě postupuje? Rozhodné období? atd. Budou mi počítat průměr z posledních 3 měsíců i když jsem byl na ošetřovném? Nebo to nemohou a brali by jako průměrnou mzdu období před nástupem na ošetřovné? Jak se v tomto případě postupuje? Děkuji za odpověď. S pozdravem Václav.

ODPOVĚĎ:
V případě, že v rozhodném období nelze vypočítat průměrný výdělek, použije se pro výpočet tzv. pravděpodobný výdělek. Podle § 355 zákoníku práce platí, že jestliže zaměstnanec v rozhodném období neodpracoval alespoň 21 dnů, použije se pravděpodobný výdělek.
Pravděpodobný výdělek zjistí zaměstnavatel z hrubé mzdy nebo platu, které zaměstnanec dosáhl od počátku rozhodného období, popřípadě z hrubé mzdy nebo platu, které by zřejmě dosáhl; přitom se přihlédne zejména k obvyklé výši jednotlivých složek mzdy nebo platu zaměstnance nebo ke mzdě nebo platu zaměstnanců vykonávajících stejnou práci nebo práci stejné hodnoty.