Pracuji jako učitelka v klasické státní mateřské školce. Ředitelka po mě od 1.1.2022 nově požaduje podepsat dohodu o hmotné zodpovědnosti - nazvanou: "dohoda o odpovědnosti za svěřený majetek k vyúčtování" viz příloha. Na základě této dohody bych měla zodpovídat za vybavení třídy v ceně od 3.000 - 40.000 (stoly, nábytek, piano...), dále za drobný hmotný majetek z inventáře v cenách od 1.000 do 3.000 (většinou hračky) a dále i za úplné drobnosti do 1.000 evidované v sešitě od r. 1986.

Ještě podotýkám, že ve třídách se pohybuje více učitelek, uklízečky i kuchařky a samozřejmě děti.   Dotazuji se Vás tedy:
1/ Podle jakých právních předpisů se řídí takováto dohoda?
2/ Má zaměstnavatel vůbec právo vyžadovat takovouto dohodu? Nebo ji mohu odmítnout.
Předem děkuji za odpověď, a přeji Vám hezký den. Laura.

ODPOVĚĎ:
Dohodu o odpovědnosti k ochraně hodnot svěřených zaměstnanci k vyúčtování upravuje § 252 zákoníku práce. Za hodnoty, které mohou být takto svěřeny, jsou považovány hotovost, ceniny, zboží, zásoby materiálu nebo jiné hodnoty, které jsou předmětem obratu nebo oběhu, s nimiž má zaměstnanec možnost osobně disponovat po celou dobu, po kterou mu byly svěřeny. Mezi takové hodnoty nepatří vybavení běžně přístupné třídy.
Na Vámi uvedený předměty nelze dohodu uzavřít.