Máma k důchodu si přivydělává na dohodu o pracovní činnosti, v trafice v Pardubicích, na dva dny v týdnu max tři. Jednoho dne tam přišel zloděj, tedy pachatel trestného činu a v nestřeženém okamžiku ukradl tržbu terminálu Sazky 29.000 Kč.

Bylo to v době, kdy se máma otočila za časopisy, na které se chtěl podívat. Ihned zavolala policii a podala výpověď do protokolu. Problém je, že majitelka těch 29.000 Kč chce uhradit. Má na to nárok?? Děkuji.

ODPOVĚĎ:
Záleží na tom, zda byla se zaměstnancem uzavřena dohoda o odpovědnosti za svěřené hodnoty. Byla-li se zaměstnancem uzavřena dohoda o odpovědnosti za svěřené hodnoty, za které se považují hotovost, ceniny, zboží, zásoby materiálu nebo jiné hodnoty, které jsou předmětem obratu nebo oběhu, s nimiž má zaměstnanec možnost osobně disponovat po celou dobu, po kterou mu byly svěřeny, je povinen nahradit zaměstnavateli schodek vzniklý na těchto hodnotách.
Pokud dohoda uzavřena nebyla, platní se § 250 zákoníku práce, podle něhož platí, že zaměstnanec je povinen nahradit zaměstnavateli škodu, kterou mu způsobil zaviněným porušením povinností při plnění pracovních úkolů nebo v přímé souvislosti s ním. Musí být splněny následující podmínky:
- musí dojít k porušení pracovních povinností zaměstnance při plnění pracovních úkolů nebo v přímé souvislosti s ním,
- musí skutečně dojít ke vzniku škody,
- mezi vznikem škody a porušením pracovních povinností ze strany zaměstnance musí být příčinná souvislost a
- jednání zaměstnance musí být zaviněné.
Splnění podmínek prokazuje zaměstnavatel. V případě, že jejich splnění prokáže, zaměstnanec odpovídá za škodu do výše rovnající se čtyřapůlnásobku jeho průměrného měsíčního výdělku před porušením povinnosti, kterým způsobil škodu.