Pracuji jako pokladní a nejsem přítomná při inventuře pokladny. V případě schodku chce vedoucí, abych vše doplatila. Má na to nárok? Naděžda

ODPOVĚĎ:
Uzavření dohody o hmotné odpovědnosti mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem zbavuje zaměstnavatele povinnosti zjišťovat zavinění zaměstnance za schodek (rozdíl v pokladně), který by případně zjistil.
Avšak zaměstnanec má možnost se bránit, vyvinit se, a to v případě, kdy zaměstnavatel poruší nějakou povinnost. Porušení takovéto povinnosti je, že znemožnil nakládání se svěřenými hodnotami konkrétnímu zaměstnanci.
Proto pokud by v rámci inventarizace schodek byl zjištěn, tak se snadno vyviní.