Chtěl bych se zeptat, co je to švarcsystém, jestli je legální a jaké jsou jeho výhody a nevýhody. Franta

ODPOVĚĎ:
O švarcsystému hovoříme tehdy, jestliže zaměstnanec vykonává závislou práci v jiném, než pracovněprávním vztahu. Takový vztah je neplatný, protože odporuje §2 zákoníku práce, nicméně se v praxi vyskytuje. Jaké jsou výhody a nevýhody švarcsystému? Ukažme si to na příkladu.

Např. prodavačka v obchodě nevykonává svou práci na základě pracovní smlouvy, ale na základě smlouvy o poskytování služeb, mandátní smlouvy, smlouvy o dílo apod. Jde tedy jakoby o smlouvu mezi dvěma podnikateli (vlastníkem obchodu a prodavačkou). Tento právní vztah je velmi nevýhodný pro prodavačku (nemá nárok na dovolenou, překážky v práci, včetně volna k ošetřování nemocného dítěte, neplatí pro ni ustanovení o maximální délce racovní doby, atd.). Zároveň je takový vztah nevýhodný pro stát, poukd jde o odvody, neboť prodavačka by byla v pozici osoby samostatně výděleně činné (OSVČ) a její povinnost odvádět pojistné na zdravotní pojištění, sociální pojištění a daně by se řídila jinými pravidly než u zaměstnanců.
Jediný kdo tedy profituje ze švarcsystému je zaměstnavatel.