Počet stránek ve webu: 43.247

1 1 1 1 1 Hodnocení 0.00 (0 hlasů)

Dne 26.5.2023 mi skončila rodičovská dovolená, tedy RD (do 3 let věku dítěte). Zaměstnavatel trval na návratu do zaměstnání k 1.5.2023. Bohužel jsem neměla možnost zajistit hlídání pro děti a musela nabídku odmítnout. Dohodli jsme se na neplaceném volnu do 4 let věku dítěte. Zároveň jsem si prodloužila rodičovský příspěvek do května 2024.

Jelikož mi můj zaměstnavatel již není povinen držet místo, hledala jsem novou práci v jiném oboru. Podepsala jsem smlouvu s novým zaměstnavatelem platnou od 1.9.2023 (na dobu určitou do 31.7.2024), a to na poloviční úvazek. Můj dotaz zní, zda je nutné ukončit poměr s původním zaměstnavatelem k 31.8.2023 nebo mohu mít v tomto případě dva zaměstnanecké poměry současně? Pokud by mi nová práce z nějakého důvodu nevyhovovala a byla bych nucena v novém zaměstnání skončit, byla bych ráda, kdyby mi první pracovní poměr trval (do 4 let věku dítěte). Děkuji za odpověď. S pozdravem Alice.

 

ODPOVĚĎ:
Zákoník práce nebrání tomu, aby zaměstnanec měl dva souběžné pracovní poměry. Je pouze povinen dodržet § 304 zákoníku práce, podle kterého zaměstnanci mohou vedle svého zaměstnání vykonávaného v základním pracovněprávním vztahu vykonávat výdělečnou činnost, která je shodná s předmětem činnosti zaměstnavatele, u něhož jsou zaměstnáni, jen s jeho předchozím písemným souhlasem.
Uvádíte, že druhá práce je v jiném oboru. Pokud je tomu tak, pak nepotřebujete souhlas prvního zaměstnavatele a oba pracovní poměry mohou běžet zároveň.

Nenašli jste odpověď na váš dotaz? Zeptejte se našich právníků za drobný poplatek 79 Kč. Odpověď obdržíte do 3 dnů. Poradit se s právníkem.