Měl bych dotaz ohledně zákona 234/2014 (zákon o státní službě). Zda-li se tento zákon týká vojáků z povolání. V tomto zákoně je uvedeno, § 2, odst. 2, že se netýká zaměstnance zařazeného v bezpečnostním sboru, Generálním štábu Armády České republiky. Mám na mysli standardního vojáka z povolání, který není pod výše uvedenou složkou Gen. štábu.

Podotýkám, že voják z povolání = státní zaměstnanec, který je ve služebním poměru. Jsem si vědom, že vojáků z povolání se týká zákon 221/1999 Zákon o vojácích z povolání. Potřeboval bych vědět zdali jsou tyto zákony spolu provázány. Konkrétně v zákoně 234/2014 Hlava III § 43 je uvedeno, že státní zaměstnanci, kteří jsou sobě navzájem osobami blízkými, nesmějí být zařazeni ve službě tak, aby jeden byl přímo podřízen druhému nebo podléhal jeho finanční nebo účetní kontrole. V zákoně 221/1999 již toto není zmíněno. Platí tedy tato klauzule o vztazích na pracovišti i pro vojáky z povolání dle zákona 234/2014? a jak tedy nahlížet na tento zákon vs. vojáci z povolání. Předem děkuji za odpověď.

ODPOVĚĎ:
Zákon o státní službě se netýká vojáků z povolání, na ně se vztahuje uvedený zákon č. 221/1999 Sb. Dá se to vyčíst z § 1 odst. 1 a § 3 zákona o státní službě, který se vztahuje jenom na správní úřady, což Armáda ČR není.
Zákon o vojácích z povolání ustanovení o tom, že blízké osoby nemají být ve vztahu podřízenosti/nadřízenosti, skutečně neobsahuje. Alespoň ne explicitně, ale zákon o vojácích z povolání v § 2 obsahuje obecnější antidiskriminační ustanovení, stejně tak se i na služební poměr vojáků z povolání vztahuje antidiskriminační zákon (198/2009 Sb.), kde toto ustanovení také není. Ale dá se dovodit, že smyslem jak antidiskriminačního zákona, tak § 2 odst. 3 je zamezit diskriminaci nebo protekci. V tomto smyslu se pak opatření, aby "pod sebou" někdo neměl osobu blízkou, jeví jako celkem logická prevence, která se dost možná i prakticky uplatňuje. Nicméně to u vojáků z povolání jednoznačně vyloučeno není, ale jakékoli jednání v prospěch (i neprospěch) blízké osoby už je za hranou toho, co zákon dovoluje.