Mám otázku ohledně zaškolování nového kolegy. Jsem povinna při nástupu nového kolegy na stejnou pracovní pozici jej zaškolovat? Myslím, že je to povinnost mého nadřízeného a ve smlouvě to nemám. Případně existuje přesto postih, pokud toto odmítnu? Děkuji, Vilma.

ODPOVĚĎ:
Obecně platí § 228 zákoníku práce, podle něhož je zaměstnavatel povinen zaškolit nebo zaučit nové zaměstnance. Povinnost tedy dopadá na zaměstnavatele. Současně ale platí i § 301 odst. 1 písm. a) zákoníku práce, podle něhož je zaměstnanec povinen pracovat řádně podle svých sil, znalostí a schopností, plnit pokyny nadřízených vydané v souladu s právními předpisy a spolupracovat s ostatními zaměstnanci.
Bude tedy záležet na druhu práce, který máte uvedený v pracovní smlouvě, na vnitřních předpisech zaměstnavatele, na pokynech, která Vám zaměstnavatel dá, ale také na tom, zda zaměstnavatel hradil školení a vzdělávací kurzy, v takovém případě nemáte žádné vlastní know – how, které by bylo možné chránit. Co svému nástupci předáte a co nikoliv záleží na obsahu práce, kterou musí vykonávat. Nejste ho povinna naučit všechno a zaučit do systému zcela kompletně.
Postih za odmítnutí může být výtka, v závažnějším případě okamžité zrušení pracovního poměru, případně nutnost zaplatit náhradu škody, pokud by nějaká vznikla.