Odcházím ze starého zaměstnání, chtěl bych ale začít dělat pro nového zaměstnavatele na dohodu ještě během výpovědní lhůty (pro starého).
pro úplný kontext, starý zaměstnavatel mě nepropustí dřív. Problém je v tom, že mám ve smlouvě zákaz konkurence v době trvání prac. poměru, s písemnou hrozbou náhrady finanč. újmy. (jedná se o  paragraf 304, NE konkurenční doložku)

Moje otázka zní:
1) platí toto ujednání i ve výpovědní lhůtě?
2) nakolik je hrozba finačního postihu je reálná. někde jsem četl, že nejvíc  se jedná o ušlý zisk, a že by se musel prokázat úmysl obejít souhlas.
Opravdu nejde mi o to, někomu konkurovat, ale zajistit si kontinuální stabilní příjem.
Pro přensost tady je přesné znění z mojí smlouvy: "Zaměstnanec bez předchozího písemného souhlasu ... (jako v § 304) ...  Zaměstnavatel je oprávněn nárokovat smluvní pokutu ve výši dvoknásobku odpovídající újmy. která zaměstnavateli porušením vznikne."
S pozdravem, Wantula.

ODPOVĚĎ:

Ujednání pracovní smlouvy, resp. § 304 zákoníku práce platí i ve výpovědní době.
Pokud je sjednána smluvní pokuta, jejíž výše se odvíjí od skutečně vzniklé újmy, způsobené porušením smlouvy, musel by zaměstnavatel prokázat vznik újmy a výši této újmy. Vzhledem k tomu, že žádné další podmínky nejsou ve smlouvě uvedené, nic dalšího by zaměstnavatel prokazovat nemusel.