Musím podepsat směrnice zpracované zaměstnavatelem, které se mi nezdají a hrozí pokutami? Děkuji. Zdeněk.

ODPOVĚĎ:
Váš podpis neznamená, že se směrnicí souhlasíte, ale že jste se s ní seznámil. Seznámit se s vnitřními předpisy zaměstnavatele je povinností zaměstnance.
Pokud je ve směrnici obsažena možnost ukládat peněžité sankce zaměstnancům, je tato směrnice v rozporu se zákoníkem práce. Ten v § 346b uvádí, že zaměstnavatel nesmí zaměstnanci za porušení povinnosti vyplývající mu ze základního pracovněprávního vztahu ukládat peněžní postihy ani je od něho požadovat; to se nevztahuje na škodu, za kterou zaměstnanec odpovídá. Toto ustanovení tedy brání tomu, aby zaměstnavatel ukládal zaměstnanci pokuty či jiné peněžité postihy. Právní úkon, kterým by zaměstnavatel uložil zaměstnanci (či si se zaměstnancem smluvně sjednal) pokutu či jiný peněžitý postih, by byl pro rozpor s tímto ustanovením neplatný.

► Stránka obsahuje odpověď na tato témata:

  • Zaměstnanec nepodepsal směrnici zaměstnavatele - je pro pracovníka platná a závazná?