Obracím se na Vás z dotazem ohledně kvalifikační dohody. Při zaměstnání jsem si zvýšil kvalifikaci dálkovým studiem na vysoké škole. Se zaměstnavatelem jsem sepsal smlouvu na poskytování studijního volna s tím,že po ukončení setrvám u zaměstnavatele po dobu 5 let od ukončení kvalifikace.Při nesplnění závazku bych byl nucen zaměstnavateli zaplatit patřičnou částku za nesplnění závazku.Školu jsem ukončil v roce 2009,ale zaměstnavatel dosud nevyužívá mou kvalifikaci. Lubor

ODPOVĚĎ:
V Zákoníku práce HLAVA II ODBORNÝ ROZVOJ ZAMĚSTNANCŮ § 235 odst. 3 se říká:
3) Povinnost zaměstnance k úhradě nákladů z kvalifikační dohody nevzniká, jestliže
d) zaměstnavatel nevyužíval v posledních 12 měsících po dobu nejméně 6 měsíců kvalifikaci
zaměstnance, které zaměstnanec na základě kvalifikační dohody dosáhl
.

Z tohoto zákonného ustanovení vyplývá, že když nesplníte požadavky dané v kvalifikační dohodě – tedy podáte výpověď před dobou stanovenou v dohodě, nebudete muset platit částku stanovenou v této dohodě.