Pracuji v podniku s celostátní působností, ve kterém zaměstnanci, jejichž pracoviště se nachází v Praze pobírají ke mzdě tzv. stabilizační příplatek ve výši 2000 - 5500 Kč dle tarifního stupně.
V podnikové kolektivní smlouvě je uvedeno: "S ohledem na vyšší cenu na trhu práce a vysokou fluktuaci v hlavním městě Praze v porovnání s ostatními regiony, je poskytován zaměstnancům, jejichž pracoviště se nachází v Praze, stabilizační příplatek v návaznosti na náročnost práce ve výši: XXX Kč."
Chtěl bych se vás zeptat, jestli toto není v rozporu s §16 a §110 Zákoníku práce. Předem děkuji za odpověď, Marián

ODPOVĚĎ:
Kolektivní smlouva může takto upravit výši platu, přičemž tím neporušuje ustanovení zákona.