Manžel v září 2009 nastoupil do nové firmy. Ve smlouvě podepsal, že pokud od firmy odejde do 3 let, bude muset zaplatit všechna školení. Tato školení se ovšem týkají jeho práce, bez kterých ji nemůže vykonávat, zaměstnavatel školení vždy sám vybírá a manželovi pouze oznámí jejich termín a místo. Z důvodu snížení platu, protože firma neprosperuje, chce manžel odejít. Zaměstnavatel mu ale řekl, že musí zaplatit školení v částce 80.000 Kč. Má na to právo? Děkuji, Izabela

ODPOVĚĎ:
Zaměstnanec je povinen si udržovat a prohlubovat kvalifikaci. V případě, že si chce kvalifikaci zvýšit nebo prohlubovat a náklady by přesáhly 75.000 Kč, má zaměstnavatel možnost s ním uzavřít kvalifikační dohodu, kterou se zaměstnanec zaváže setrvat v pracovním poměru u zaměstnavatele po určitou dobu nejdéle však po dobu 5ti let po zvýšení či prohloubení kvalifikace, v případě, že by zaměstnanec svůj závazek nesplnil zcela či zčásti, sjednává se pro ten účel v dohodě částka, kterou by zaměstnavateli uhradil (vychází se přitom z nákladů, které zaměstnavatel vynaložil vč. mzdy zaměstnance, kterou mu hradil v době studijního volna). Dohoda musí být sjednána písemně, což se považuje za splněné, i když je taková dohoda součástí pracovní smlouvy. Záleží na Vašem manželovi, zda se mu vyplatí rozvázat pracovní poměr.