V srpnu 2017 jsem měla jít do důchodu. Potřebovala jsem peníze, tak jsem pracovala. Od 21.6.2019 jsem měla vážné zdravotní potíže, tak jsem na pracovní neschopnosti až do 21.6.2020. Zažádala jsem o vyřízení důchodu zpětně, moc tomu nerozumím, ale na ČSSZ mi řekli, že nemohu dát výpověď, když marodím, že mi zastaví nemocenskou.

V práci jsem musela dát výpověď k 30.6.. 2020, s tím, že půjdu od 1.7.2020 do důchodu. Nevím na co mám právo, jsem stále zaměstnanec v prac. neschopnosti. Případný přeplatek nemocenské bych doplatila, pokud mi vyplatí důchod zpětně. Pokračovat v práci nemohu, měla jsem SI skloubení a jiné.   Je mi 62 let a měla jsem 4 děti.   Děkuji. Hezký den. Jiřina.

ODPOVĚĎ:
Během pracovní neschopnosti samozřejmě výpověď dát můžete. Pokud jste dala výpověď k 30.4., skončí Váš pracovní poměr k 30.6. Co se týče souběhu starobního důchodu a nemocenské, pravidla pro čerpání nemocenské u starobních důchodců upravuje § 28 zákona o nemocenském pojištění. Ten říká, že: Nemocenské se poživateli starobního důchodu (nebo invalidního důchodu třetího stupně) vyplácí od 15. kalendářního dne trvání dočasné pracovní neschopnosti po dobu nejvýše 70 kalendářních dnů, nejdéle však do dne, jímž skončila doba zaměstnání.
Pokud Vám vznikne nárok na starobní důchod od 1.7.2020, nebudete již moci od 1.7.2020 čerpat nemocenské dávky, protože ty starobním důchodcům náleží jen do doby skončení zaměstnání. Pokud by Vám byl starobní důchod přiznán zpětně (od loňského roku), náležely by Vám nemocenské dávky do 70 kalendářních dní do data přiznání starobního důchodu. Nemocenské dávky, které Vám byl přiznány od 71. kalendářního dne, byste ale velmi pravděpodobně musela vracet.