Je možné, aby zaměstnavatel přikázal dovolenou (ač se mi to třeba nehodí) v době, kdy není v dílně zrovna dostatek práce pro všechny dělníky? Eliška.

ODPOVĚĎ:
Je pravdou, že zákoník práce uvádí, že zaměstnavatel určuje nástup dovolené, ale samozřejmě to musí mít nějakou přiměřenost. A určitě zákoník práce nesměřuje k tomu, aby nedostatek práce, či jiné překážky na straně zaměstnavatele, byly řešeny tak, že je přikázaná dovolená. K tomu jsou jiné konkrétní nástroje.

Takže pokud s dovolenou nesouhlasíte, s přispěním dalších podmínek daných zákoníkem práce máte nárok na odpovídající náhradu mzdy, případně na další postupy, které upravuje zákoník práce.