Chtěla bych se zeptat, zda je možné, abych nevybrala dodatkovou dovolenou a nechala si ji od zaměstnavatele proplatit. Jinak řečeno musím tuto dodatkovou dovolenou vyčerpat (podle jakého zakona nebo § ), může mi ji zaměstnavatel převést k čerpání do roku 2010? Jana

ODPOVĚĎ:
Podle ustanovení § 222 ost. 6 Zákoníku práce platí, že dodatková dovolená musí být vyčerpána vždy přednostně. V praxi to znamená, že první čerpání dovolené v průběhu kalendářního roku se započte do doby čerpání dodatkové dovolné, přestože ji zaměstnavate při určování nástupu dovolené neurčuje jako nástup dodatkové dovolené. Tím pádem je přednostně vyčerpána.

Co se týče proplacení dodatkové dovolené, klikněte na tento odkaz.