Je prosím možné a legální, aby se např. z důvodu velmi nízké poptávky po službách zaměstnavatel a zaměstnanec dohodli, že ve dnech extrémně nízké poptávky, kdy zaměstnanec nechce, aby mu byla zaměstnavatelem nařízena nevyčerpaná část dovolené, protože si ji chce "vybrat" dle vlastního uvážení (např. v letních měsících) mu bylo uděleno neplacené volno? Díky a hezký den!

ODPOVĚĎ:
Neplacené volno nelze nařídit, ani se pro něj zaměstnanec nemůže jednostranně rozhodnout. Obě strany se na něm musí dohodnout.
Pokud dojde k dohodě, je možné čerpat neplacené volno i v případě, že nebyla vyčerpána dovolená na zotavenou.