Prosím o pomoc spočítat po rodičovské dovolené nárok na dovolenou v hodinách nebo dnech. Nastoupila jsem do zaměstnání 2.1.2020 na 40h/týdně. Neplánovaně otěhotněla s komplikacemi takže od 18.5.2020 nemoc do 2.9.2020 a 3.9.2020 nástup na mateřskou dovolenou MD, která skončila 18.3.2021.   Následovala rodičovská dovolená RD, která skončila 27.3.202 s koncem zaměstnání.

Dále jsem v průběhu března 2022 a dubna 2022 čerpala covidové ošetřovné 8 pracovních dnů.   Moc děkuji za spočítání, zaměstnavatel mi nechce dát ani den, odstěhoval se do jiného města a nechce mi dát ani výpověď a odstupné, ale to budu řešit s právníkem. Emílie.

ODPOVĚĎ:
Za rok 2020, protože jste byla nemocná a pak nastoupila na mateřskou dovolenou jste měla nárok na poměrnou část dovolené, to dělá odpacovaných 35ti násobek celé týdenní pracovní doby (mateřská se považuje za výkon práce, v roce 2020 nebyla nemocenská považována za výkon práce vůbec). U výměru dovolené ve výši 4 týdny (160 hodin), byste měla podle právní úpravy platné v roce 2020 nárok na dovolenou v délce cca 13 dní (104 hodin) dovolené. Za rok 2021 jste měla nárok na dovolenou za dobu čerpání mateřské, za odpracovanou dobu v roce 2021, kdy bylo za za odpracovanou dobu považováno 10 celých odpracovaných týdenních pracovních směn. V roce 2021 jste tedy měla nárok na 31 hodin dovolené. Za rok 2022 a 2023, protože jste celou dobu byla na rodičovské dovolené, tak tato doba se nepovažovala za výkon práce (§ 216 odst. 2 písm. c) zákoníku práce), nemáte nárok na dovolenou. Takže za rok 2022 a za rok 2023 nemáte vůbec nárok na čerpání dovolené.