Počet stránek ve webu: 42.116

1 1 1 1 1 Hodnocení 0.00 (0 hlasů)

Jsem učitelka v důchodovém věku. Až do června 2022 jsem pracovala na plný úvazek. Od září šk. roku 2022/2023 budu pracovat dál, ale pouze na poloviční úvazek. Novou pracovní smlouvu ještě nemám podepsanou. Stále podle mne platí dosavadní smlouva na dobu neurčitou, kde vzhledem ke 100% úvazku bych měla mít nárok na 40 dnů placeného volna ve 100% výši platu během letních prázdnin.

Dne 30.6.2022 mi sdělila hospodářka školy, že v plné výši platu dostanu zaplacený pouze červenec, srpen již jen v poloviční výši. Totéž mi potvrdil i ředitel školy. Tvrdí mi, že nepřijdu o žádný den dovolené. Ale jsem nějak na pochybách.   Ráda bych od Vás měla potvrzeno, že zaměstnavatel jedná správně. Vždyť kdybych si teoreticky vyčerpala svých 40 dnů volna v průběhu roku, měla bych je zaplacené v plné výši, pokud se nemýlím.   Velmi děkuji za tuto možnost získat odpověď prostřednictvím bezplatné právní poradny. Drahoslava.

 

ODPOVĚĎ:
Pokud nová smlouva není podepsána vůbec nebo změna platí až od 1.9., postupuje se v srpnu podle dosavadní smlouvy. Náhrada platu při dovolené je vypočítávána z průměrného výdělku. Průměrný výdělek zjistí zaměstnavatel z hrubé mzdy nebo platu zúčtované zaměstnanci k výplatě v rozhodném období a z odpracované doby v rozhodném období. Rozhodným obdobím je předchozí kalendářní čtvrtletí. Není tedy v žádném případě možné krátit náhradu platu za dovolenou zpětně.

Nenašli jste odpověď na váš dotaz? Zeptejte se našich právníků za drobný poplatek 79 Kč. Odpověď obdržíte do 3 dnů. Poradit se s právníkem.