Jsem zaměstnanec. V letošním roce jsem byl práce neschopný od 15.2.-16.7.2021 (Covid19 + lázně) a 29.10.-12.11.2021. Má zaměstnavatel právo mi zkrátit nárok na dovolenou? Děkuji za odpověď.

ODPOVĚĎ:
Podle současného znění zákoníku práce již nedochází ke krácení dovolené, ale při výpočtu hodin, na které vznikl nárok, Tento výpočet upravuje § 216 zákoníku práce, který říká, že:
Jen do výše dvacetinásobku stanovené týdenní pracovní doby nebo dvacetinásobku kratší týdenní pracovní doby se pro účely dovolené považuje za výkon práce doba zameškaná v témže kalendářním roce z důvodu
a) dočasné pracovní neschopnosti, s výjimkou pracovní neschopnosti vzniklé v důsledku pracovního úrazu nebo nemoci z povolání,
b) karantény nařízené podle jiného právního předpisu,
c) čerpání rodičovské dovolené, s výjimkou doby, po kterou zaměstnanec čerpá rodičovskou dovolenou do doby, po kterou je zaměstnankyně oprávněna čerpat mateřskou dovolenou,
d) jiných důležitých osobních překážek v práci podle § 199, s výjimkou překážek uvedených v prováděcím právním předpisu podle § 199 odst. 2.
Za výkon práce se pro účely dovolené považuje doba překážek v práci uvedených v odstavci 2 pouze tehdy, jestliže zaměstnanec mimo dobu jejich trvání v kalendářním roce odpracoval alespoň dvanáctinásobek stanovené týdenní pracovní doby nebo dvanáctinásobek kratší týdenní pracovní doby.