Počet stránek ve webu: 40.662

1 1 1 1 1 Hodnocení 0.00 (0 hlasů)

Zaměstnankyně navštěvuje neurologii v ordinaci vzdálené 45 km od místa bydliště. Lékařem jí bylo předepsáno 10 rehabilitací (elektroléčba) v témže místě a to 10 dnů následujících po sobě. Má nárok na placené volno po celou dobu rehabilitací nebo ne a na kolik hodin z pracovního dne?

Zaměstnankyně dojíždí každého půl roku na hematologii do 50 km vzdáleného místa (blíže není), v této situaci má nárok na celodenní placené volno? Vyšetření je dopoledne, v době pracovní doby, používá k dopravě autobus, takže jde o časově o to náročnější akce. Děkuji moc za odpověď. S pozdravem JIřina.

 

ODPOVĚĎ:
Podle nařízení vlády č. 590/2006 Sb. a) pracovní volno s náhradou mzdy nebo platu se poskytne na nezbytně nutnou dobu, bylo-li vyšetření nebo ošetření provedeno ve zdravotnickém zařízení, které je ve smluvním vztahu ke zdravotní pojišťovně, kterou si zaměstnanec zvolil, a které je nejblíže bydlišti nebo pracovišti zaměstnance a je schopné potřebnou zdravotní péči poskytnout, pokud vyšetření nebo ošetření nebylo možné provést mimo pracovní dobu.
Bylo-li vyšetření nebo ošetření provedeno v jiném než nejbližším zdravotnickém zařízení, poskytne se pracovní volno na nezbytně nutnou dobu; náhrada mzdy nebo platu však přísluší nejvýše za dobu podle písmene a).
Je proto třeba posoudit nikoli případnou kvalitu péče, pokud zaměstnanec dojíždí kvůli lepší péči, ale zdravotní pojišťovnu a dostupnost péče a následně posoudit nároky zaměstnance.

Nenašli jste odpověď na váš dotaz? Zeptejte se našich právníků za drobný poplatek 99 Kč. Odpověď obdržíte do 24 hodin! Poradit se s právníkem