Momentálně jsem zaměstnancem nejmenované firmy. Doposud jsme nevěděli zda dostaneme vánoční prémie až do dnešního dne, kdy jsme se dozvěděli, že nějaké dostaneme ale za určitých 3. podmínek.
1. Mít odpracovaný kalendářní rok.

2. Nebýt více jak 10 dní na nemocenské.
3. Nebýt ve výpovědní lhůtě.
1. Splňuji.
2. Byl jsem bohužel 23 dní na nemocenské z důvodu covidu a nemoci.
3. Jsem ve výpovědní lhůtě.
Takže splňuji pouze jednu podmínku, ale přijde mi to trošku postavené na hlavu, aby dostal jen někdo a někdo ne. Je nějaká možnost, že těch prémií dosáhnu? Děkuji. Erik.

ODPOVĚĎ:
Prémie jsou obvykle nenárokovou složkou mzdy a podmínky jejich vyplacení určuje zaměstnavatel. Jiná situace by byla, pokud by podmínky vyplacení byly uvedeny v pracovní smlouvě, kolektivní smlouvě nebo ve vnitřním předpisu. Pak by zaměstnavatel nemohl takto jednoduše podmínky určit.
Jestliže neplatí ani jedna ze tří uvedených možností, je plně v kompetenci zaměstnavatele stanovit podmínky pro vyplacení prémií.