Manžel chce nezrušitelně osvojit mou osmiletou dceru. Biologický otec dal k osvojení souhlas (výživné nikdy nehradil, s dcerou se nestýká, dcera ho nezná). Dcera si přeje, aby si ji manžel osvojil, ale zároveň si přeje, aby jí bylo ponecháno její rodné příjmení. Ale v oddacím listě máme uvedeno "příjmení společných dětí" manželovo příjmení.

Osvojením se dcera stane naším společným dítětem a tudíž by měla přijmout příjmení, které jsme uvedli do oddacího listu. Sama jsem si příjmení sňatkem nezměnila právě kvůli dceři. Prosím o radu, jak postupovat, aby došlo k osvojení a zároveň k tomu, aby se dceři neměnilo příjmení, na které je zvyklá. Je to ze zákona vůbec možné? Děkuji, Uršula

ODPOVĚĎ:
Podle § 71 zákona o rodině získává dítě osvojením příjmení osvojitele. Společný osvojenec manželů má příjmení určené pro jejich ostatní děti, a to i v případě, že osvojitelem je manžel matky osvojence. V souvislosti s osvojením lze změnit i křestní jméno dítěte. Z hlediska zachování a nepoškození jeho identity a sebeúcty se však nedoporučuje změna křestního jména u dítěte, které je se svým jménem již identifikováno, ledaže by si změnu samo přálo. Ze zákona tedy není možné osvojení dítěte manžely bez současné změny příjmení dítěte.