Počet stránek ve webu: 37.737

Pomohla Vám poradna? Pomozte poradně darem uhradit služby jejích právníků.
Číslo bankovního účtu: 2500220711 / 2010 . Děkujeme! Financování poradny - info.
Manžel je těžce nemocen, leží v nemocnici a já mám nedostatek financí, protože jsem nezaměstnaná. Mohu převzít u jeho zaměstnavatele jeho mzdu?


ODPOVĚĎ:
Mzda je osobní plnění, zaměstnavatel je povinen a oprávněn ji vyplatit jen zaměstnanci, pokud zaměstnanec nepožaduje zaslání mzdy na účet u banky.

Jiné osobě (včetně manžela, manželky) může být vyplacena jedině:
  • na základě písemné plné moci nebo
  • na základě rozhodutí soudu (§142 odst. 5 zákoníku práce) nebo
  • v případě úmrtí zaměstnance, kdy zaměstnavatel vyplácí mzdu postupně pozůstalým - manželovi, manželce, dětem nebo rodičům, jestliže se zemřelým v době kolem smrti žili ve společné domácnosti (§328 zákoníku práce) nebo
  • dědicům, je-li mzda předmětem dědictví.