Pracuji v jedné české firmě vyrábějící nábytek. Jezdíme často do Rakouska na 1 - 5 dnů tento nábytek montovat. Někdy jsem řidič já, někdy jiní pracovníci. Jak nám má zaměstnavatel proplácet diety, cestovné a příp. mzdu. Jsme tam v Rakousku ubytovaní po celou dobu. Děkuji, Honza.

ODPOVĚĎ:
Cestovní náhrady při zahraničních pracovních cestách se řídí zákonem č. 262/2006 Sb. , zákoník práce, ve znění pozdějších předpisů. Podle § 166 je pak zaměstnavatel povinen poskytovat zaměstnancům následující druhy cestovních náhrad:
• jízdní výdaje - náhrada jízdních výdajů za spotřebované pohonné hmoty se poskytuje zaměstnanci v cizí měně a ve výši doložené dokladem,
• jízdní výdaje k návštěvě člena rodiny,
• výdaje za ubytování - zaměstnanci přísluší náhrada výdajů za ubytování, které vynaložil v souladu s podmínkami zahraniční pracovní cesty a v prokázané výši,
• stravovací výdaje v cizí měně (zahraniční stravné) - zahraniční stravné je upraveno v § 170 zákoníku práce. Poskytuje se zaměstnanci zásadně v cizí měně. Sazby stravného musí být stanoveny před vysláním zaměstnance na zahraniční pracovní cestu,
• nutné vedlejší výdaje.
I během pobytu v cizině náleží zaměstnanci dohodnutá mzda za práci.

► Stránka obsahuje odpověď na tato témata:

  • Nárok zaměstnance na proplacení cestovného, diet v zahraničí
  • Práce v zahraničí a právo na proplacení cestovních náhrad