Od 01/2018 jsem nastoupila do nového zaměstnání na pracovní smlouvu, doba neurčitá. Otěhotněla jsem a od 08/2018 odcházím na mateřskou dovolenou. Předtím bych si ale chtěla vybrat dovolenou. Mám nárok na celých 20 dní nebo jen poměrnou část? Mateřskou dovolenou budu čerpat až do 01/2019, až potom rodičovský příspěvek. Děkuji, Markéta.

ODPOVĚĎ:
Před odchodem na mateřskou dovolenou máte nárok jen na poměrnou část dovolené na zotavenou. Protože je doba čerpání mateřské dovolené považováno ve smyslu § 348 zákoníku práce za výkon práce, vznikne Vám po ukončení mateřské dovolené nárok na další poměrnou část.

► Stránka obsahuje odpověď na tato témata: