Chtěl bych odkoupit pozemek, který vlastní obec, ale tento pozemek využívá soused, který má vedle svůj pozemek. Má soused, když tento pozemek využívá, i když je ve vlastnění obce, na tento pozemek v případě mého zájmu o koupi předkupní právo? Děkuji, Kamil.

ODPOVĚĎ:
Pro náležité zhodnocení by bylo nutné posoudit, zda má soused s obcí uzavřenou smlouvu, na základě které by mohl uplatnit přednostní odkup. Obecně by však pouze z důvodu užívání neměl mít přednost před ostatními zájemci, byť i tato skutečnost může být zohledněna při rozhodování o prodeji.
V případě prodeje pozemku musí obec zveřejnit záměr jej prodat, aby mohli zájemci podat nabídky, ze kterých obec vybere nejvhodnější.

> Stránka obsahuje odpověď na tato témata:

  • Má osoba užívající obecní pozemek předkupní právo na tento pozemek?