Jsem OSVČ - fyzická osoba. Mám 2 děti. Jedno dítě naroz. 2012 se ZTP/P a jedno dítě naroz. 4/2017 bez ZTP/P. V daňovém přiznání tabulka č. 2 - údaje o dětech: 1. dítě zapíši - dítě bez ZTP/P naroz. 4/2017 a 2. dítě zapíši - dítě se ZTP/P naroz. 7/2012 i když se mě narodilo první.
Rozhoduje pro zapsání pořadí dětí jejich rok narození. Tabulka neuvádí pořadí, ale jedno a druhé dítě.

Pro daňové zvýhodnění na dítě je pro nás výhodnější zapsat první narozené dítě se ZTP/P jako druhé /vyšší zvýhodnění a dvojnásobek za ZTP/P/ a druhé narozené dítě zapsat jako první /04/2017 - 9 měsíců/. Děkuji, Jiřina.

ODPOVĚĎ:
Váš postup je zcela v souladu se zákonem o daních z příjmů. Pořadí (rok narození) v jákém se děti narodily není rozhodující pro uplatnění daňového zvýhodnění. Nic Vám nebrání použít v tomto případě pro Vás výhodnější variantu.

► Stránka obsahuje odpověď na tato témata:

  • Pořadí dětí v daňovém zvýhodnění - má vliv na daňovou úlevu nebo ne?