Mám vlastnické právo na nemovitost (rodinný dům). Můj podíl činí 1/4. Moje sestra má vlastnické právo na zbývající 3/4 nemovitosti. Sestra v tomto rodinném domě bydlí, já ne. Rozhodl jsem se, že svůj podíl prodám. Prosím o sdělení, jakým způsobem při prodeji mám postupovat. Se sestrou se nedomluvím. A z jaké ceny se 1 mého podílu bude počítat? Děkuji za odpověď. S pozdravem Vlastimil

ODPOVĚĎ:
Musíte využít předkupní právo, tj. jste povinen nejprve zaslat nabídku ke koupi podílu s určením ceny. Ta by se měla odvíjet od tržní ceny nemovitosti.
Pokud sestra předkupní právo nevyužije, tj. do tří měsíců od učinění nabídky Vám neuhradí kupní cenu, můžete podíl prodat jakékoliv třetí osobě.

► Stránka obsahuje odpověď na tato témata:

  • Zrušení spoluvlastnictví mezi sourozenci a předkupní právo sourozence (většinového spoluvlastníka)
  • Lhůta na využití předkupního práva spoluvlastníkem, spolumajitelem při prodeji podílu bytu, domu, nemovitosti