Jsem senior - vozíčkář. Chci dceři darovat nemovitost. Dcera je vdaná. Zůstane dar jejím výhradním vlastnictvím nebo se stane společným vlastnictvím manželů? Děkuji, Marian.

ODPOVĚĎ:
Pokud ve smlouvě uvedete jako obdarovanou pouze dceru, bude byt pouze dcery. Nový občanský zákoník už umožňuje darovat i do společného jmění manželů, ale to musí být ve smlouvě výslovně uvedeno, tedy jak označením manžela, tak výslovnou klauzulí, že je darováno do SJM. Pokud tedy smlouva bude znít pouze na osobu dcery, stane se byt vlastnictvím pouze dcery bez jakéhokoliv nároku jejího manžela na vypořádání pro případ rozvodu.

► Stránka obsahuje odpověď na tato témata:

  • Darování nemovitosti synovi, dceři v manželství - je dar součástí SJM?