Přihlášení pohledávky věřitele exekutorem do insolvence - povinnost nebo dobrá vůle exekutora?

1 odpověď

Dobrý den,
2009 odcházela nájemníce z mnou pronajímaného bytu a neuhradila vše co měla. Podepsali jsme dohodu o uznání dluhu, ale nesplatila nic. Ve smlouvě jsem měl rozhodčí doložku a tak rozhodčí soud rozhodl o zaplacení tohoto dluhu.
Předal jsem toto k exekuci a čekal, že se mi alespoň něco vrátí. Exekutor to zkoušel několika způsoby, ale nebylo kde brát. Když jsem po nějaké době volal exekutorovi jak to vypadá, tak mi bylo řečeno že paní je v insolvenci (od června 2015) a já se k této insolvenci nepřihlásil a tak asi nic nedostanu.
Rád bych se zeptal zda-li je postup exekutora v pořádku, že nepřihlásil mou pohledávku do insolvenčního řízení?
Děkuji.

Dobrý den,

postupu soudního exekutora v tom, že Vaši pohledávku nepřihlásil, správný byl.
Soudní exekutor totiž ze zákona není oprávněn pohledávku věřitele (oprávněného) do insolvenčního řízení přihlásit; přihlášku pohledávky může podat pouze věřitel sám.
U některých exekutorských úřadů však bývá zvykem, že věřiteli (oprávněnému) oznámí, že lustrací v insolvenčním rejstříku zjistili, že bylo zahájeno insolvenční řízení na dlužníka. Žádný zákon jim však toto nepředepisuje.