Od 1.8.2023 je online chat s advokátem zrušen, dotaz prosím pošlete ZDE.

Vyberte  Přehled dotazů
Součet všech návštěv online chatu poradny: 3.069.539

Neplacení sociálního pojištění při podnikání - promlčení, je to trestný čin?

3 odpovědi

02/2010 jsem byl jednatelem a zároveň jediným zaměstnancem své s. r. o. z důvodu finančních potíží jsem Jako jednatel neodváděl ČSSZ povinné odvody v délce 43 měsíců celkem ve výši cca 150.000 Kč, je to trestný čin? A pokud ano za jak dlouho se to promlčí? Četl jsem někde že by to mělo být po 5 ti letech promlčeno a mne jako bývalého jednatele po této lhůtě již nelze trestně stíhat, jak jsou nastaveny lhůty které se odvíjejí od výše škody přiznám se že § 241 nerozumím, píše se tam škoda malá, značná rozsáhlá ale nejsou vyjádřeny v číslech a proto nemůžu určit ani lhůtu na promlčení, navíc si nejsem jist zda je to vůbec trestný čin a kdo za to nese odpovědnost zda já jako bývalý jednatel, nebo kdo by byl dnes (07.04.2018) povinný uhradit případnou škodu nový vlastník či nový jednatel firmu sem prodal v 08/2013. Na druhou stranu pokud bych jako zaměstnanec prokázal že jsem té době byl zaměstnán u své firmy kde jsem byl jednatelem, započítala by mi ČSSZ tuto dobu do důchodu?
Děkuji za odpověď.

Dobrý den,
za trestný čin neodvedení daně, pojistného na sociální zabezpečení a podobné povinné platby dle § 241 trestního zákoníku může být odsouzena od roku 2012, kdy nabyl zákon o trestní odpovědnosti právnických osob, právnická osoba, která se takového činu dopustí, tzn. , že povinnost odvádět daně, pojistné na sociální zabezpečení a podobné povinné platby stíhala právnickou osobu jako zaměstnavatele.

Tohoto trestného činu se dopustí ten, kdo ve větším rozsahu nesplní jako zaměstnavatel nebo plátce svoji zákonnou povinnost odvést za zaměstnance nebo jinou osobu daň, pojistné na sociální zabezpečení, příspěvek na státní politiku zaměstnanosti nebo pojistné na zdravotní pojištění, bude potrestán odnětím svobody až na tři léta nebo zákazem činnosti.

Větším rozsahem se rozumí škoda dosahující nejméně částky 50.000, -- Kč.

§ 138 trestního zákoníku upravuje hranice výše škody
(1) Škodou nikoli nepatrnou se rozumí škoda dosahující částky nejméně 5000 Kč, škodou nikoli malou se rozumí škoda dosahující částky nejméně 25000 Kč, větší škodou se rozumí škoda dosahující částky nejméně 50000 Kč, značnou škodou se rozumí škoda dosahující částky nejméně 500000 Kč a škodou velkého rozsahu se rozumí škoda dosahující nejméně částky 5000000 Kč.
Na promlčení trestní odpovědnosti právnických osob platí obdobně § 34 trestního zákoníku (§ 12 z. č. 418/2011 Sb.). Promlčení trestní odpovědnosti naleznete v § 34 trestního zákoníku a je členěna dle délky trestu zejména horní hranice trestní sazby za daný trestný čin.

Právo předepsat dlužné pojistné se promlčuje za 10 let ode dne splatnosti a byl-li proveden úkon ke zjištění výše pojistného nebo jeho vyměření, tak plyne nová promlčecí lhůta ode dne, kdy se o tom plátce pojistného dozvěděl. Právo vymáhat pojistné se promlčuje za 10 let od právní moci platebního výměru, kterým bylo vyměřeno a promlčecí doba neběží po dobu řízení u soudu.

Moc děkuji za vaši velmi rychlou reakci ale musím poprosit o doplňující odpověď (k své otázce jako hosta č. 6412 dne 7.4. 2018 v 10:09 hod)

Pochopil jsem že ČSSZ má nárok dále vymáhat po zaměstnavateli nezaplacené odvody, zaměstnavatelem však byla právnická osoba tedy spol s. r. o, bude tedy dluh vymáhat nadále po s. r. o?? i když já dnes (07.04.2018) již dávno nejsem ani vlastník ani jednatel, neboť vlstník i jednatelem dnes (07.04.2018) je někdo jiný

nebo bude vymáhat samostatně pouze po mne jako bývalém jednateli

nebo bude vymáhat po mne jako po bývalém zaměstnanci

Tedy po kom má tedy ČSSZ dnes (07.04.2018) právo vymáhat dlužné pojistné, t. j kdo má tedy dnes (07.04.2018) povinnost uhradit tento dluh

a ještě jedna věc povinnost hradit odvod pojistné byla každý měsíc od 2/2010 až do 8/2013 při promlčecí lhůtě 10 let by první odvod z 2/2010 by měl být promlčen ve 2/2020 a poslední odvod z 8/2013 by měl být promlčen v 8/2023, pochopil jsem to správně

děkuji za odpověď

Dobrý den,

povinnost platit odvody na zdravotním a sociálním pojištění stíhá zaměstnavatele. Je-li zaměstnavatelem právnická osoba – obchodní společnost, vzniká tato povinnost této společnosti. V případě, že došlo ke změně vlastníků dané společnosti, nemá to na danou skutečnost žádný vliv a odpovídat bude stále právnická osoba.

Ohledně promlčení uvažujete správně. Odvody na pojistném se budou promlčovat postupně a promlčecí desetiletá lhůta zde běží vždy za každý neuhrazený odvod na zdravotním a sociálním pojištění zvlášť.