Od 1.8.2023 je online chat s advokátem zrušen, dotaz prosím pošlete ZDE.

Vyberte  Přehled dotazů
Součet všech návštěv online chatu poradny: 3.068.808

Snížení výživného, alimentů dohodou mezi bývalými manžely - je nutný souhlas soudu?

1 odpověď

Dobrý den,
měli jsme s exmanželkou nesporný rozvod 2015. ¨
Na všem jsme se dohodli, u koho bude synek, výživné, majetek apod. Soud vše jen potvrdil.
Nyní jsme se dohodli na úpravě dohody o výživném. Nižší částce, kterou budu posílat své exmanželce.
Rád bych se Vás zeptal, zda je potřeba aby tuto novou dohodu opět potvrdil soud, či nikoliv, jelikož výživné jsme si určili sami.
Předem děkuji za odpověď.

Dobrý den,

ve Vašem zájmu je danou dohodu si nechat schválit soudem, neboť v případě, že si to matka nezl. dítěte rozmyslí, tak může po Vás vymáhat nedoplatek na výživném a to až 3 roky zpětně. Z toho důvodu doporučuji podat návrh k soudu na snížení výživného, ve kterém budete navrhovat, aby soud schválil Vaši dohodu. Dobré je i odůvodnit z jakého důvodu (ztráta zaměstnání, nemoc, více vyživovacích povinností), neboť soud musí vždy dbát na zájem dítěte. K daném návrhu se matka nezl. dítěte připojí svým podpisem. Vzory těchto návrhů můžete nalézt zde: http://www.bezplatnapravniporadna.cz/online-zdarma/vzory-zdarma.html