Vlastním chovatelskou stanici na chov psů. Štěňata máme někdy jednou, někdy dvakrát do roka. Je nutné mít ŽL? Daně samozřejmě platím, ale zajímá mě, jestli je potřeba ŽL, i když jako vedlejší činnost. Štve mě nutnost platit Sociální a zdravotní pojištění, když už ho jednou platím jako zaměstnanec. Děkuji.

ODPOVĚĎ:
Pokud máte pouze takzvaný „příležitostný příjem“, není živnostenské oprávnění nutné, ale pokud činnost vyvíjíte pravidelně, dlouhodobě za účelem zisku, pak je nutné živnostenské oprávnění zřídit. Příležitostné příjmy do výše 50 tisíc korun ročně nepodléhají zdanění.