Jsme 2 kamarádky na rodičovské dovolené a rády bychom začaly podnikat v oblasti konzultací. Jaká právní forma je dle vašeho názoru ideální, pokud chceme čerpat výhody toho, že jsme na RD. Je možné založit si živnost společně, resp. i pod společným obchodním názvem? Při založení živnosti je nutné, abychom čerpaly rodičovský příspěvek nebo stačí pokud pouze čerpáme rodičovskou dovolenou? Děkuji.

ODPOVĚĎ:
Na rodičovské dovolené můžete podnikat, je jedno v jaké formě. Živnostenské oprávnění se neodvíjí od toho, zda pobíráte rodičovský příspěvek či nikoliv. Nicméně po dobu, po kterou pobíráte rodičovský příspěvek, se na podnikání pohlíží jako na vedlejší činnost a s tím jsou spojené úlevy na sociálním a zdravotním pojištění.