Prosím o informaci do kdy nejpozději /za jak dlouho po převzetí - vyložení z kamionu u odběratele/ lze podle zákona reklamovat čerstvé nevysušené neimpregnované jehličnaté řezivo. Jsou nějaké zákonné lhůty, nebo lze reklamovat třeba i za pár měsíců. Děkuji za odpověď Vendula.

ODPOVĚĎ:

V případě, že objednatelem je podnikatel, tak platí, že se reklamační lhůty řídí smlouvou.
V případě, že je objednatelem spotřebitel (tedy není nakupováno na IČ), pak platí:
Projeví-li se vada v průběhu jednoho roku od převzetí, má se za to, že věc byla vadná již při převzetí, ledaže to povaha věci nebo vady vylučuje.
Obecně tak platí, že vady, které se vyskytnou na zboží do 1 roku od převzetí, byly na zboží již v době převzetí. Nicméně neplatí to paušálně. Jestliže to povaha věcí vylučuje, toto roční pravidlo se neuplatní. O vyloučení by se mohlo jednat jak uvádíte – při dodávce nesušeného a neimpregnovaného jehličnatého řeziva.