10/2020 jsem prodal pánovi vozidlo s tím, že ve smlouvě má danou záruku 1 rok na motor ohledně spotřeby oleje, na kterou tento typ motoru trpí. Teď mě pan volal, že se mu údajně motor potkal a pokazil se. Chci poprosit o radu jak postupovat a na co má pán nárok. Děkuji Patrik.

ODPOVĚĎ:
Záruka je (jak sám uvádíte) poskytována na spotřebu oleje. Pokud je spotřeba oleje vyšší než udává výrobce, je kupující oprávněn po Vás požadovat opravu vozidla tak, aby byla záruka dodržena (tj. aby se snížila spotřeba oleje na normu stanovenou výrobcem) případně slevu z ceny.
Doporučuji se na kupujícího písemně obrátit s tím, aby doložil, že je spotřeba opravdu vyšší. Pokud tak učiní, dohodněte se s ním na způsobu řešení (doporučuji zvolené řešení sepsat písemně a podepsat oběma stranami, aby bylo nesporné na čem jste se dohodli).
Doporučuji komunikovat s kupujícím výhradně v písemné formě.