Chtěli jsme s manželem vyměnit staré auto za novější. Na internetu jsem našla nabídku, která mi vyhovovala a patřila Autobazaru Klimkovice. Dne 23.8.2019, jsme tedy s manželem přijeli do Autobazaru Klimkovice. Na místě, v kanceláři autobazaru byl jeden člověk, který nám otevřel oplocený prostor, kde se auta nacházela, a vybídnul nás, ať se porozhlédneme.

Zeptal se nás, kolik míníme do auta investovat. Poté nám ukázal auta, které odpovídaly našim cenovým požadavkům. Následně auto nastartoval a sdělil nám, že jde o auto s minimálním počtem najetých kilometrů ve výborném stavu. Dále nám ihned nabídnul dvouletou záruku na kompletní auto s tím, že jediné co musíme, je přijet 1x za rok na servisní prohlídku, zda je auto pravidelně udržováno. Manžel mu sdělil, že v případě pokud si vozidlo koupíme, nechá ho prohlédnout ve značkovém servisu, protože on tomu nerozumí a případné vady, se kterými nás prodejce neseznámil, budeme požadovat odstranit. S tím prodejce souhlasil a sdělil nám, že auto ještě projde předprodejním servisem, kde se případné nedostatky odstraní a zařídí také kontrolu STK. Podotýkám, že auto byl dovoz z Francie. Uzavřeli jsme tedy rezervační smlouvu, zaplatili zálohu 2.000 Kč a dohodli termín koupě. O čtyři dny později jsme přijeli opět do stejného autobazaru, auto Peugeot 206+ bylo připraveno před budovou. Manžel s prodejcem do něj nasedli a odjeli na STK. Tam nechali manžela podívat se na podvozek, kde bylo pouze vidět, že auto je vystříkané. Poté dali auto na nějakou diagnostiku, kdy technik prohlásil, že je auto v pořádku. Manžel jako laik nedokázal posoudit zda, je to pravda či ne. Samotná STK už probíhala bez přítomnosti manžela a výsledek byl, že auto je v perfektním stavu bez jakýchkoliv (i drobných) závad. Uzavřeli jsme tedy kupní smlouvu a zaplatili v hotovosti 99.000 Kč. Následující den jsme dali podle dohody zkontrolovat do servisu a nestačili jsme se divit. Vozidlo mělo rozdílné pružiny na tlumičích předních kol, v motoru olej, který neodpovídal požadavkům výrobce, poškozenou manžetu kola, a další závady, které by se musely při STK ukázat. O předprodejním servisu ani nemluvě. Odjeli jsme tedy zpět do autobazaru a žádali opravu dle dohody. V tu chvíli bylo najednou všechno jinak. Přítomná sekretářka a majitel autobazaru se odvolávali na prodejce – pana Kučeru. Pouze on mohl dle jejich tvrzení o opravě rozhodnout. Přítomen samozřejmě nebyl, telefony nebral. Majitel autobazaru nám přislíbil, že se nám ozve. Začal kolotoč opakovaných telefonátů a stále stejné odpovědi. Nevím, není, nebude. Napsala jsem tedy reklamaci a odjela ji osobně předat do autobazaru. Tu si sice oproti podpisu neochotně převzali, ale zase se odvolávali na pana Kučeru. Po pár dnech mi přišla odpověď na reklamaci, kde pan Kučera oponoval kontrolou vozidla, STK a podobně. Nicméně napsal, že nemůže vozidlo opravit, pokud ho fyzicky nemá. Opět jsem tedy volala do autobazaru a žádala o stanovení termínu, kdy máme auto dovézt. Sekretářka mi sdělila, že se opět (jak jinak) zeptá pana Kučery a zavolá mi. Když jsme o dva dny později čirou náhodou zjistili, že všechny čtyři kola, která měla být samozřejmě originální, jsou kola z vozu typu Ford a na nich je pouze nálepka Peugeot (považovala jsem to za podvod na svou osobu), byla to poslední kapka. A rozhodla jsem se odstoupit od smlouvy. Začala zjišťovat informace o tom co je pan Kučera zač. Bylo mi divné, že majitel Autobazaru není schopen usměrnit svého prodejce. Zjistila jsem následující: Auto jsme kupovali v Autobazaru Klimkovice, kde je provozovatelem pan Aleš Lukaščík, ovšem faktura je vystavena firmou R cars prodej s. r. o, která nemá na adrese autobazaru ani sídlo ani provozovnu. Jednatelem této firmy je právě pan Richard Kučera. Po celou dobu jednání o koupi auta jsme byli přesvědčeni, že jednáme se zaměstnancem firmy pana Aleše Lukaščíka. Ani jednou se nikdo nezmínil o tom, že by snad na této adrese sídlil i jiný podnikatelský subjekt. Na základě recenzí na internetu jsem pochopila, že jde v podstatě o propracovaný podvod, protože pan Richard Kučera se tímto pochybným způsobem živí úspěšně již několik let. Nicméně mám za to, že tím že vozidlo nám prodala firma R cars prodej s. r. o. , která nemá na dané adrese ani sídlo podnikání ani provozovnu, která by byla ohlášena na živnostenském úřadu, stejně tak na prodejně je pouze tabulka s označením podnikatele Aleš Lukaščík se všemi náležitostmi a není tam žádná indicie, že by tam mohl podnikat i jiný subjekt, koupili jsme vozidlo v prostorách, které nejsou obvyklé k podnikání firmy R cars prodej s. r. o. Ve smlouvě není žádná klauzule, která by na toto upozornila a také tam chybí informace o možnosti odstoupit od smlouvy do 14 dnů. Tímto bylo možné využít ustanovení o prodloužení lhůty na odstoupení na 1 rok a čtrnáct dní. Otázkou je jak by mohl soud posuzovat případný spor. Jde o místo obvyklé o podnikání, když tam de facto auta prodává, aniž by měl tuto adresu uvedenu jako sídlo nebo jen provozovnu? Odkazy na hodnocení pana Kučery:
http://www.autokucera.wbs.cz/Postrehy-odjinud.html
http://mototest.cz/autobazary-v-cr/autobazar-kucera-klimkovice-recenze
https://garaz.autorevue.cz/viewtopic.php?f=828& t=1127360& start=30
http://www.recenze-autobazaru.cz/autobazar-auto-kucera-36
Mohu se domáhat odstoupení od smlouvy ve lhůtě 14 dní? Děkuji.

ODPOVĚĎ:
Odstoupit od smlouvy ve lhůtě 14 dnů můžete pouze pokud došlo ke koupi na dálku, bez fyzické přítomnosti osob (typicky nakupování na eshopech).
Nicméně i tak máte možnost odstoupit od smlouvy, a to pokud prodávající podstatný způsobem porušil své povinnosti ze smlouvy, což lze dovodit ve Vašem případě, kdy Vám byly zamlčeny závady na vozidle. Odstoupením od smlouvy se smlouva od počátku ruší, musíte tak vrátit vozidlo a prodávající Vám musí vrátit peníze.
V tomto případě lze tyto prostory lze považovat za místo podnikání.
Dále můžete nechat prověřit postup prodávající Českou obchodní inspekcí (kontakt zde: www.coi.cz) a také se případně obrátit na policii ČR (kteroukoliv pobočku), aby prověřila, zda se tímto jednáním nedopouští nějakého trestného činu.